Úgy másfél évtizeddel ezelőtt a férjemmel elmentünk nosztalgiavonattal Linzbe. Nagyon hangulatos volt, gyönyörű város, bár sokat nem láttunk belőle az idő rövidsége miatt. Viszont olvastam először, hogy kedvelt sütinknek, a linzernek semmi köze Linzhez, noha ott minden pékségben, cukrászdában hívószónak tűnt.
A legendák szerint nevét egy 1848-as főhadnagyról kapta ez a hamisítatlan magyar sütemény, melyet a Ruszwurm cukrásza álmodott meg.
Nos az internet nem magyarul író része szerint a linzer igenis linzi, de még a Magyar etimológiai szótár is ezt állítja. Hajlok rá, hogy leromboljak magamban egy mítoszt, és ezeknek higgyek. Végülis mindegy, a lényeg, hogy szeretjük.
Mióta teljesen növényi étrenden élek, csak egyszer-kétszer próbáltam linzert vegánosítani, mivel a margarint igyekszem kerülni, kókuszzsírral pedig nem volt valami jó az eredmény. Most húsvét közeledtével fogtam egy hagyományos linzer receptet és a boltban egy margarint, majd kísérletet tettem egy nem szétfolyó, jó ízű, a körülményekhez képest egészséges linzer elkészítésére. Az eredmény elég hamar eltűnt a szánkban. Igaz, hogy csak kis adag volt, 15 darab lekvárral összeragasztott süti készült, és nagyon finom volt.
- 100 g (vegán) margarin
- 120 g rizsliszt
- 30 g csicseriliszt
- 2 ek. víz
- 50 g eritrit
- csipet só
- késhegynyi vanília őrlemény
- 7,5 tk. lekvár
A hozzávalókat összegyúrjuk, frissen tartó fóliába csomagolva 30 percre hűtőbe tesszük. Óvatosan kinyújtjuk 3 mm vastagra és kiszaggatjuk. Kicsit hajlamos töredezni a rizsliszt miatt, de kezelhető.
180 fokra előmelegített sütőben 15-20 percig sütjük, míg a teteje megpirul.
Rácson kihűtjük, megkenjük az egyik oldalt fél tk. lekvárral, összetapasztjuk a másik oldallal. Majd eltüntetjük a szánkban.
1 összeragasztott darab tápértéke: 5 g zsír, 11 g szénhidrát, 1 g fehérje, 90 kcal.
Köszönöm, hogy feliratkoztál! Az ajándékért ellenőrizd a postafiókodat! Hamarosan újabb tartalmakkal jelentkezem.